Mistrz grozy

Jego dorobek zaskakuje – na swoim koncie ma kilkadziesiąt powieści, co stawia go w czołówce najbardziej płodnych literacko autorów. Obecnie jeden z najbardziej znanych pisarzy grozy – kiedyś był zwykłym nauczycielem języka angielskiego. Przyjrzyjmy się bliżej sylwetce Stephena Kinga – jednego z najwybitniejszych amerykańskich autorów.

Choć nie ogranicza się tylko do grozy – to właśnie w tym gatunku zyskał największe uznanie i sławę. “Lśnienie”, “Cmętarz zwieżąt”, czy “Carrie” to tylko niewielki ułamek jego twórczości. Jednak bez względu na gatunek, Stephan King ma charakterystyczny warsztat pisarki. Czytelnicy cenią jego nieformalny język i liczne nawiązania do kultury amerykańskiej, a krytycy szczegółowość i przemyślaną kompozycję; u Kinga jak u Czechowa – strzelba zawsze musi wystrzelić.

Mentor pisarzy

Stephen King z www.taniaksiazka.pl jest również autorem poradnika “Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika”, w którym dzieli się swoimi przemyśleniami na temat pisania i analizuje własny warsztat. Książka, zdradzająca kulisy powstania jego bestsellerów i szczere rady dla przyszłych autorów, przez wielu początkujących pisarzy uznawana jest za najlepszą receptę na temat tego, jak pisać. To książka, w której King obnaża siebie jako pisarza. Autor w poradniku zdradza, że często nie wie, jak skończy się jego powieść, kiedy dopiero zaczyna ją pisać. Jego postawa to złoty środek między zaplanowanym, w pełni świadomym pisaniem a pisaniem w natchnieniu, od ręki.

Z papieru na ekrany

Stephen King to również jeden z częściej ekranizowanych pisarzy. Dotychczas ukazały się dziesiątki produkcji na podstawie jego książek. A wśród nich “Lśnienie” to bez wątpienia jeden z bardziej popularnych i nagradzanych filmów opartych na prozie Kinga. Z tych, które ukazały się w ciągu kilku ostatnich lat – “Carrie”, “Smętarz dla zwierzaków” i dwie części filmu “To”, to filmy, które najwięcej namieszały w kinematografii.

Autor, który nigdy nie zwalnia

Stephen King na bieżąco dzieli się z fanami informacjami o książkach, nad którymi obecnie planuje. W marcu ukaże się w Polsce “Później” pod szyldem wydawnictwa Albatros. Główny bohater tej książki, Jamie, ma nadnaturalny dar – widzi zmarłych. Nie jest to jednak dar przyjemny, a taki, od którego czytelnik szybko dostanie gęsiej skórki… W końcu miano “mistrza grozy” zobowiązuje. A to nie koniec nowości zaplanowanych na ten rok. Stephen King ujawnił, że w tym roku premierę będzie miała również powieść “Billy Summers”, opowiadająca o losach seryjnego zabójcy. W oczekiwaniu na te nowości – warto sięgnąć po dotychczasowe książki tego autora. Tylko koniecznie przy zapalonym świetle.